به پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامي استان اصفهان خوش آمدید.

logo-shora

پايگاه اطلاع رساني شوراي اسلامي استان اصفهان

عنوان

صفحه نخست » Uncategorized » اخبار » رئیس شورای عالی استان‌ها در اجلاس یازدهم شورای عالی استانها مطرح کرد: كوتاهی صدا و سیما و وزارت كشور درآموزش شوراها| لایحه بودجه عمومی كشور بدون لحاظ نظرات شورای عالی استانها مورد ایراد حقوقی است

رئیس شورای عالی استان‌ها در اجلاس یازدهم شورای عالی استانها مطرح کرد: كوتاهی صدا و سیما و وزارت كشور درآموزش شوراها| لایحه بودجه عمومی كشور بدون لحاظ نظرات شورای عالی استانها مورد ایراد حقوقی است

مهندس الویری گفت: طبق قانون لایحه بودجه عمومی کشور پس از تهیه و تدوین در سازمان برنامه و بودجه باید به شورای عالی استان‌ها ارسال شود. چنانچه این فرآیند در سال 98رعایت نشود، لایحه دارای اشکالات ساختاری خواهد بود و بررسی آن مورد ایراد حقوقی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استانها، مرتضی الویری در ابتدای یازدهمین اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها که صبح امروز در محل ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی برگزار شد، ضمن تبریک فرا رسیدن میلاد مسعود حضرت رسول اکرم (ص) اظهار کرد: در جلسه امروز جا دارد به دو نکته کلیدی و وظایف مسئولان شورای عالی استان‌ها اشاره کنم.

وی تصریح کرد: موضوع اول به آموزش و توسعه و نقش شوراها در کشور بر می‌گردد که مسئول آموزش بر محور شوراها سه نهاد صدا و سیما، وزارت کشور و شورای عالی استان‌ها هستند. اما متاسفانه دو نهاد صدا و سیما و وزارت کشور در بحث وظایف خود سهل‌انگاری می‌کنند.

رئیس شورای عالی استان‌ها گفت: بر همین اساس چندی پیش بنده نامه‌ای را خطاب به رئیس سازمان صدا و سیما ارسال کردم و از وی خواستم توجهی را به موضوع آموزش و نقش شوراها در کشور داشته باشد و بر همین اساس به زودی قرار است تفاهمنامه‌ای سه جانبه فی ما بین وزارت کشور، صدا و سیما و شورای عالی استان‌ها فراهم شود.

الویری در ادامه به عدم اجرای اصل صد و یکم قانون اساسی اشاره کرد و گفت: در بند 5 ماده 88 قانون شوراها در شرح وظایف آن، وظایفی برای شورای عالی استان‌ها پیش‌بینی شده است.برهمین اساس باید لایحه بودجه سالانه کشور پس از تهیه و تدوین در سازمان برنامه و بودجه به شورای عالی استان‌ها ارسال شود تا این شورا نظر و پیشنهاد خود را اعلام و در نهایت بودجه سالانه کشور دولت تصویب و به مجلس شورای اسلایم ارسال شود.

وی با بیان اینکه در پنجمین دوره فعالیت شوراها اسلامی قرارداریم و تاکنون سازمان برنامه و بودجه پیش نویس برنامه های توسعه و بودجه عمومی کشور را در اختیار شورای عالی استانها قرار نداده و این مهم در قانون به آن تاکید شده است، افزود: علیرغم پیگیری‌های صورت گرفته لایحه بودجه متاسفانه در سال‌های گذشته در اختیار شورای عالی استان‌ها قرار نگرفته و امیدواریم امسال لایحه بودجه 98 در اختیار این نهاد مردمی قرار بگیرد. چنانچه این فرآیند در سال 98رعایت نشود لایحه دارای اشکالات ساختاری خواهد بود و بررسی آن مورد ایراد حقوقی است.